Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

Модератор: Alexander79

Сообщение
Автор
Аватара пользователя
anno_nin
Сообщения: 5152
Регистрация: 01.07.2010
Откуда: Ашдод, Израиль
Благодарил (а): 839 раз
Поблагодарили: 822 раза

Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

#21 Сообщение anno_nin » 10 июл 2017, 09:16

Nison писал(а):Источник цитаты Государство давило, чтобы меняли.

какое загранкомандировку, - на гос службу не брали с "галутной" фамилией.

Аватара пользователя
Nison
Сообщения: 6014
Возраст: 40
Регистрация: 17.07.2009
Откуда: Кострома
Благодарил (а): 180 раз
Поблагодарили: 770 раз
Контактная информация:

Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

#22 Сообщение Nison » 10 июл 2017, 09:58

Тут ещё про фамилии.
Извините, что на иврите

'זלמן, אל תהיה צבוע. עזבת את אלוקים בגיל שבע עשרה, אל תחזור אליו כעת'.

דומני שזה ככה מענייני דיומא, הקשיבו לרב לאו, (בבקשה, גלגלו את ה׳ר׳ בשעת הקריאה, זו הנאה אחרת) כתוב בידיו האמונות של ידידיה מאיר (23.01.16):

"הסיפור מתחיל לפני כשישים שנה", המשיך הרב. "מסך ברזל הפריד אז בין ברית המועצות לבין העולם. אין יוצא ואין בא. והנה, במפתיע, נבחרת ישראל בכדורגל הוגרלה לשחק מול נבחרת ברית המועצות. הרוסים היו צריכים להגיע לאצטדיון העירוני ברמת גן, אבל קודם כול אנחנו נסענו לאצטדיון 'דינמו' במוסקבה. שחקני הנבחרת הופיעו שם במקטורן כחול, כשעל חולצתם סמל המדינה. הם לבשו מכנסיים בהירים, ונראו כמו הדגל הישראלי, כחול-לבן. היהודים שם קראו להם המכבים. 'המכבים הגיעו'. התחושה הייתה שיש עם ישראל, ויש מדינה יהודית, ויש צעירים בריאים וחסונים – וכל זה קורה זמן לא רב אחרי השואה. ההתרגשות הייתה אדירה. יהודים מגרוזיה, מטשקנט, מאוזבקיסטן, מכל רחבי ברית המועצות נהרו למוסקבה רק כדי לראות אותם. עין לא נשארה יבשה כשהתזמורת של הצבא האדום השמיעה את צלילי המנון 'התקווה' על המגרש. כולם בכו. בן גוריון ביקש לקראת הנסיעה הזאת שיהיו להם שמות ישראליים, עבריים. וכך יענקל'ה חודורוב נהיה יעקב הוד, אברהם בנדרסקי נהיה אברהם בן דורי וגם נשאר עם השם הזה, נחום סטלמך הפך לנחום פלד, אמציה לבקוביץ' לאמציה לביא, יוסל'ה מרימוביץ ליוסף מור, יוסל'ה גולדשטיין ליוסף פז והיחיד שלא היו צריכים להחליף את שמו היה שייע גלזר, המבקיע הראשי. פשוט שמו לו מקף באמצע השם והוא הפך ליהושע גל-זר.

"האווירה הייתה מרוממת – עד לשבת בבוקר. כולם הגיעו לבית כנסת הגדול של מוסקבה, בית כנסת 'קול יעקב' ברחוב ארכיפובה. פעם כיהנו בו רבנים גדולים. הרב לוין, הרב מאז"ה, הרב שלייפר. בשבת בבוקר, כל הרחוב היה מלא בני אדם, לכבוד המכבים מישראל. שמונה עשר שחקנים היו שם, יחד עם מלווים, ואצלנו כידוע יש הרבה כאלה. נציגות של מכבי, הפועל, בית"ר, ואולי אפילו לאליצור היה איזה נציג. היה רופא, ומעסה, ומנכ"ל, וסמנכ"ל, וכך בערך שלושים ישראלים נכנסו לבית הכנסת הגדול. ואז המקומיים נתנו שם לאחד מהחבר'ה עלייה לתורה. עולה ה'מכבי' מישראל לבמה, עם כיפה לבנה, ולא יודע מה לעשות עם עצמו. אמציה לבקוביץ' ידידי חזר ארצה וסיפר לי על אותם רגעים. הלב שלי נקרע, הוא אמר לי. הסתכלתי על הפנים המאוכזבות של כל הציבור היהודי. הם התבוננו בנו בערגה, הגיעו מרחוק, ופתאום – הכול הפך לאכזבה מרה. אותו שחקן עמד שם כמו אילם. 'ברכו את ה''? 'נתן לנו'? 'בחר בנו'? לא יודע... הסיפור המביך והעצוב הזה הוא שהאיץ את שר החינוך והתרבות דאז, זלמן ארן, להכניס לכל בתי הספר הממלכתיים את מקצוע התודעה היהודית. ארן חייב את בתי הספר הלא-דתיים להקצות שיעורים לנושא כדי להילחם בבורות. רעיון מקסים".

"עד כאן שמעתם רק את הרקע לסיפור האמיתי. כל זה רק הפתיח", אומר הרב לאו בחיוך. "הסיפור האמיתי מתרחש כמה שנים אחר כך, במכון ון-ליר בירושלים. הוזמנתי לשם לעימות בנושא 'הנוער והמסורת היהודית'. הייתי רב צעיר, רב בית כנסת בתל-אביב, ומולי ניצב מורל'ה בר-און, לשעבר קצין חינוך ראשי של צה"ל. הוא היה לוחם, היסטוריון ולימים גם חבר כנסת של רצ. המנחה שאל מי יפתח, ואני עניתי: מורל'ה יותר מבוגר, אז שהוא יישטח ראשון את טיעוניו. הוא התחיל לדבר, והותיר אותי ללא מילים. תשמעו מה הוא סיפר שם. הוא אמר לקהל: אתם בטח שמעתם על פרויקט התודעה היהודית במערכת החינוך של זלמן ארן. כשהייתי קצין חינוך ראשי הוא קרא לי לפגישה, ואמר לי: אתה זוכר את התקלה עם הכדורגלנים ברוסיה? הגיתי בעקבות כך את רעיון התודעה היהודית בבתי הספר. אבל מה יהיה עם מי שכבר סיים את מערכת החינוך? הוא לא יהנה מהפרויקט הזה. אתה, מורל'ה, מנהל בית הספר הגדול ביותר במדינה – צה"ל. אתה מחנך של רבבות. צריך להכניס תודעה יהודית גם לצבא. אני מבקש לקבל ממך תוכנית מפורטת לכך. אני אדאג למימון. צריך לדאוג שהחיילים יקבלו את היסודות שלא זכו לקבל בבית הספר.

"חשבתי שהאיש נהיה קוקו, אמר מורל'ה. אולי הוא משתגע? אולי הוא מזדקן ומתחיל לפחד מהעולם הבא? מה קרה לזלמן ארן, לשעבר מזכ"ל ההסתדרות? מה פתאום הוא קורא לי ומדבר איתי על מין רעיון כזה, להשלים בצבא את מה שהחסירו בבית הספר בתחום היהדות? אבל ארן היה פיקח. הוא קלט משהו ציני ומשועשע במבט שלי ואמר לי: מורל'ה, אתה חושב שאני חוזר בתשובה, אה? לא ולא. בוא ואספר לך כמה אני רחוק משמירת מצוות. במלחמת העולם הראשונה, באחת ההתקפות של הגרמנים, מצאתי את עצמי בשדה תבואה חשוף, בלי שוחות להתחפר בהם, כשהגרמנים יורים וקוצרים בנו. פתאום הרגשתי פגיעה בברך שמאל. איבדתי דם רב, וראיתי כתמים שחורים מול העיניים. הבנתי שזו שעתי האחרונה עלי אדמות. קול פנימי לחש לי ביידיש: 'זלמן, זאג עפעס!', כלומר: זלמן, אמור משהו, תתפלל. ואז קול שני אמר לי: 'זלמן, אל תהיה צבוע. עזבת את אלוקים בגיל שבע עשרה, אל תחזור אליו כעת'. ואכן, לא התפללתי. איכשהו נחלצתי בחיים מאותו קרב, אבל נשארתי רחוק, מורל'ה. כל מה שאני רוצה הוא שהדור הבא יידע את היסודות.

בר-און שמע את הסיפור וענה: לא תאמין, אדוני השר. קרה לי דבר דומה, אבל שונה. במבצע קדש ב 1956 הייתי מג"ד באזור עזה, כשפגז ישיר פגע בקומנדקר שלנו. עפתי עשרות מטרים באוויר, ומצאתי את עצמי זב דם, זרוק בצד הדרך, כשטנקים שלנו ממשיכים לנסוע. לא היה לי כוח לצעוק, והם גם לא היו שומעים אותי, ואז קול פנימי לחש לי: 'מורל'ה, תתפלל!'. רציתי נורא להתפלל, אבל לא ידעתי מה אומרים ואיך מתפללים. איך מדברים אליו? אפילו תפילה אחת לא עלתה בראשי, כי מעולם לא לימדו אותי דבר. זה ההבדל בין הדור שלי לדור שלך. אתה ידעת להתפלל אבל לא רצית. אני רציתי להתפלל אבל לא ידעתי. אז בטח, אדוני שר החינוך, בטח שאעזור לך ללמד תודעה יהודית בצה"ל".

4. הרב לאו עוצר ומביט בקהל הנרגש. גם שם, במכון ון ליר, לפני חמישים שנה, הוא עצר. לא היה לו מה לומר אחרי שזה מה שסיפר ה"יריב" שלו בעימות. "קמתי ממקומי ונישקתי אותו על המצח", הוא מספר וקולו נשנק. "התרגשתי מאוד אז, ואני מתרגש גם היום, כשאני נזכר באותם רגעים. שימו לב שעברנו כאן ממלחמת העולם הראשונה, דרך מסך הברזל ועד מבצע קדש, אבל המסר הוא אותו מסר, מה שאתם עושים כאן בגרעין התורני שלכם: חייבים להכיר את שורשינו".
Руппо, Дрейзеншток, Гаухман (Камень, Лепельского района). Пуховицкий, Ефес, Рендар (Староселье, Шкловского района). Эйдельштейн (Мозырь). Эпштейн (Рига). Папков (Витебская область)

ALLA PESINA
Сообщения: 1217
Регистрация: 24.05.2011
Благодарил (а): 28 раз
Поблагодарили: 311 раз

Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

#23 Сообщение ALLA PESINA » 10 июл 2017, 10:55

anno_nin писал(а):Источник цитаты Английский и иврит. Сайт генеалогической ассоциации.
Я пару лет назад писала, что у меня там оплаченный доступ и если что надо - могу посмотреть.
Нина пожалуйста посмотрите Бляхер из Белоруссии в 20- годы.
.

Аватара пользователя
anno_nin
Сообщения: 5152
Регистрация: 01.07.2010
Откуда: Ашдод, Израиль
Благодарил (а): 839 раз
Поблагодарили: 822 раза

Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

#24 Сообщение anno_nin » 10 июл 2017, 12:49

ALLA PESINA писал(а):Источник цитаты Нина пожалуйста посмотрите Бляхер из Белоруссии в 20- годы.

Двора Бляхер, дочь Екутиэля 1936г. Список жителей Петах-Тиквы (בלחר)
Боаз, сын Якова
Яков, сын Боаза
другая семья: (בלכר) Белкер? Бляхер?
Ривка, дочь Седекии
Батья и Анна, дочери Егуды
Возраст не указан

poisk_2017
Сообщения: 1
Регистрация: 16.07.2017

Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

#25 Сообщение poisk_2017 » 16 июл 2017, 22:28

anno_nin, Не могли бы Вы помочь мне найти сведения о деде - Роготовском Иосифе, примерно 1910-1913 г. рождения, вдруг пропавшем в г. Свердловске в 30ые годы (1937?). Его дочь Елена Иосифовна 1932 г.р., родилась на Алтае, кажется. Спасибо.

Аватара пользователя
anno_nin
Сообщения: 5152
Регистрация: 01.07.2010
Откуда: Ашдод, Израиль
Благодарил (а): 839 раз
Поблагодарили: 822 раза

Израильский генеалогический сайт I.G.R.A.

#26 Сообщение anno_nin » 16 июл 2017, 23:09

В 1937 многие пропадали "вдруг". Среди репрессированных проверяли?
Вы нашли эту фамилию на этом сайте? Как она пишется там на английском или иврите?


Вернуться в «Генеалогические сайты»

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 1 гость